تبلیغات
عاشقانه شعر عکس ورزشی علمی اس ام اس مقاله - عوارض مصرف قلیان
قالب وبلاگ قالب وبلاگ

عاشقانه شعر عکس ورزشی علمی اس ام اس مقاله
 

عشق حقیقی ست مجازی نگیر
این دم شیر است به بازی نگیر
 
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 22 فروردین 1390 توسط ح. ص

گروه استان ها-خاصیت اعتیاد آوری نیكوتین قلیان ده برابر هروئین است، به همین خاطر مصرف كنندگان قلیان خیلی زود به سیگار روی می آورند، سپس رفته رفته به مواد مخدری نظیر حشیش،تریاک و مورفین گرایش پیدا می کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پلیس،برخلاف باورهای افراد قدیمی كه قلیان را بدون ضرر می دانند دود ناشی از قلیان دارای مواد سمی است كه عامل اصلی بیماری سرطان ریه و بیماری قلبی و عروقی شناخته شده است.

امروزه می بینیم كه قلیان در میان جوانان و حتی نوجوانان، محبوبیت كاذبی پیدا كرده است.قلیان هم یك سرگرمی دخانی است كه مانند محصولات دخانی دیگر، مضر است.

اینكه برخی مردم فكر می كنند ضرر قلیان كمتر از سیگار است یا آب موجود در قلیان به دلیل زرد شدن، زیان تنباكو را كم می كند،اشتباه است و مبنای علمی ندارد.

رواج مصرف قلیان مخصوص یك شهر یا یك نفر در ایران نیست.در برخی از كشورها قلیان به عنوان یك سنت از محبوبیت ویژه ای برخوردار است.اما متاسفانه در حال حاضر از قلیان سوء استفاده می شود.

تنباكوهای میوه ای كه امروزه از آن استفاده می شود، از بدترین و پست ترین نوع توتون تهیه می شود. كسی كه قلیان می كشد با نیكوتین آشنا می شود و پس از مدتی بدن به نیكوتین معتاد می شود.


مردم فكر می كنند قلیان كشیدن یك تفریح است در صورتی كه قلیان از سیگار مضرتر است.آتش قلیان با زغال تامین می شود.كبودی لب و ناخن كه در افراد سیگاری دیده می شود در مصرف كنندگان قلیان بیش تراست. احتمال بروز سكته قلبی هم در این افراد بیشتر است.
مصرف قلیان امروزه در چایخانه ها و مراكز تفریحی به عنوان یك سرگرمی نامناسب در خانواده ها به ویژه جوانان تبدیل شده است.
در هر بار پك زدن به قلیان، به طور متوسط حدود یك لیتر دود وارد بدن می شود. افزایش قهوه خانه ها و یا تبدیل شغل ها به این شغل كاذب، سبب شده تا در این راستا استفاده از قلیان به عنوان یك تفریح را روز به روز شاهد باشیم.

قلیان می تواند زمینه ساز مصرف دیگر مواد دخانی باشد.قلیان حاوی مواد سمی خطرناكی است. علاوه بر آن، استفاده از قلیان هایی كه با تركیبی از اسانس میوه ای هستند معمولا فرد را در طولانی مدت در معرض دود بیشتری نسبت به سیگار قرار می دهند.

نیكوتین قلیان نیز مانند سایر مواد دخانی، اعتیاد آور نیز می شود.میزان مونواكسید كربن، فلزات سنگین و تركیبات شیمیایی سرطان زا كه از زغال یا مواد تشكیل دهنده قلیان متصاعد می شود به مراتب اثرات سوء بیشتری نسبت به سیگار دارد.

برخلاف عقیده برخی از مردم كه تصور می كنندقلیان با توجه به آبی كه در كوره قلیان است و ادواتی مثل چوب و نی مقداری از سمیت و خطرات و مضرات دود را می گیرد،باید توجه داشت كه همین ادوات، سمیت و مضرات و ضرر و زیان دود ناشی از قلیان را تشدید می كند.

دود ناشی از قلیان در ادوات باقی می ماند و در مراحل بعدی و در اثر استفاده از قلیان به طور مستقیم وارد ریه شده و ضرر و زیان جبران ناپذیری را به انسان وارد می سازد.

تنباكو و توتون كه در قلیان استفاده می شود معمولا از بدترین نوع توتون و تنباكوست و توتون های میوه ای و شیمیایی به مراتب بدتر از توتون معمولی هستند.

كشیدن قلیان یكی از عواملی است كه به انتقال بیماری های عفونی نظیر سل و هپاتیت منجر می شود و علت آن استفاده مشترك از قلیان در بین افراد است.


اسانس ها و عطرهای مورد استفاده در تنباكوها، حاصل هزاران نوع مواد سمی و كشنده است كه هم مصرف كنندگان و هم افراد در معرض دود آن را به عوارض ناشی از آن گرفتار می كند.


كشیدن قلیان، فرد را در معرض ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی و حملات تنفسی قرار می دهد و مصرف آن در پارك ها ومراكز تاریخی است. مصرف كنندگان قلیان بیش از سایر افراد، مستعد مصرف مواد مخدر هستند.


قهوه خانه ها و استفاده از قلیان یكی از معضلات جامعه ما محسوب می شود. وجود این معضل به علت خطرات پزشكی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و حتی سیاسی به گونه ای است كه بر خلاف اعتقاد عامه مردم، مصرف قلیان بسیار زیانبارتر از سیگار است.

هشدار! قلیان ده برابر هروئین اعتیادآور است.

استفاده از قلیان به مصرف سیگار نیز كشیده می شود. تهیه و آماده سازی قلیان سخت تر است.خاصیت اعتیاد آوری نیكوتین قلیان هم ده برابر هروئین است.به همین خاطر مصرف كنندگان قلیان خیلی زود به سیگار روی می آورند.


پدران و مادران! بدانید كه این كار به هیچ وجه تفریحی نیست و سلامت فرزندانتان را تهدید می كند.مراقب فرزندانتان باشید و تا می توانید آنها را از اینگونه بلایا دور كنید.

آیا قلیان بی خطرتر از سیگار است؟

تصور عامه بر این است که چون دود قلیان از داخل آب عبور می کند، ضرر کمتری دارد. اما مطالعات اخیر نشان می دهد، آنان که قلیان می کشند در مقایسه با سیگاری ها نیکوتین بیشتری را به بدن خود راه می دهند، زیرا حجم بیشتری از دود وارد بدن آنها می شود.

به دنبال کشیدن قلیان ، نیکوتین و کوتینین ادرار، پلاسمای خون و بزاق دهان بالا می رود. بنابراین بر خلاف تصور عامه، کشیدن قلیان ، عادت درستی نیست. استعمال قلیان مانع بروز اثرات مرگبار تنباکو و متابولیت های حاصله از آن بر بدن نمی گردد.

قلیان و سلامتی

دود حاصله از تنباکو با عبور آب موجود در محفظه شیشه ای قلیان سرد می شود و با گذر از یک لوله قابل انعطاف وارد دستگاه تنفسی فرد می شود.

آب داخل محفظه قلیان بخشی از مواد مضر موجود در قیر تنباکو را از آن جدا می سازد. قیر حاوی تمام عوامل موتاژنیک و سرطان زای موجود در تنباکو است. به عنوان مثال در سیگار در اثر اکسیداسیون تنباکو هیروکربورهای عطری معطر (PAH) ایجاد می شود که خود به ایجاد قیر و حمل نیکوتین کمک می کند.

اما در مورد قلیان هیدروکربورهای گازی در آب کاسه قلیان به حالت اشباع می رسند در نتیجه در دود قلیان PAH دیده نمی شود. در هر صورت دود خروجی از محفظه آبی قلیان به مقدار کمی نیکوتین دارد.

کشیدن قلیان ضربان قلب را بالا می برد، فشار خون سیستولیک و دیاستولیک و فشار خون شریانی را افزایش می دهد.

قلیان وسیله ای شیک اما سرطان زا

منوکسید کربن، نیکوتین، قیر و فلزات سنگین که در دود قلیان وجود دارد تأثیرات مخرب جبران ناپذیری بر سلامتی انسان دارد.

میزان منوکسید کربن و سرطان زاهای دود قلیان بیشتر از دود سیگار است.بیشتر درصد حجمی منوکسید کربن مربوط به دود حاصله از قلیان های کوچک است. با افزایش اندازه قلیان درصد حجمی منوکسید کربن موجود در دود قلیان کاهش می یابد.

قلیان های میوه ای

پوست میوه ها را تخمیر می کنند و با ملاس یا گلیسیرین مخلوط می نمایند.اگر این مخلوط با ذغال سوزانیده شود آکرولئین تولید می شود.

آکرولئین یک ماده سرطانزا است که به ویژه باعث سرطان مثانه می شود. به علاوه در اثر استفاده مشترک از قلیان بیماریهای زیادی به وسیله دهانه قلیان به افراد منتقل می شود.

آ یا مصرف قلیان کم ضررتر از استعمال سیگار است؟!

پدیده قلیان که در حال حاضر به یک معضل اجتماعی پنهان تبدیل شده است از آن جهت چهره منفوری به خود نگرفته که اغلب آن را بی ضرر و غیر قابل اعتیاد دانسته و یا آن را کم ضررتر از مصرف سیگار قلمداد می کنند.

بسیاری از مردم فکر می کنند آب موجود در قلیان موجب تصفیه و ایجاد محافظت در مقابل دور ناشی از سوختن تنباکو می کند این در حالی است که رطوبت باعث افزایش میزان جذب ریوی آن نیز می شود.

مواد سمی قلیان نه تنها کمتر از سیگار نیست بلکه بعضی مواد خطرناک از جمله قیر یا روده ( سرطان زا) ، مونواکسید کربن (آلاینده) و نیکوتین ( ایجاد کننده وابستگی) موجود در دوده آن از سیگار بیشتر است.

با مصرف قلیان بیش از 600 ماده سمی و مهلک وارد ریه فرد مصرف کننده و اطرافیان خواهد شد.

در صنعت تنباکو، مرغوب ترین آن در اختیار کارخانه های سیگار سازی قرار می گیرد و تفاله های تنباکو جهت قلیان مورد استفاده قرار می گیرد.

مقدار تنباکوی مصرفی در یک وعده قلیان معادل مصرف 20 تا 50 نخ سیگار است و به همین دلیل با افزایش سطح نیکوتین خون مصرف کننده به ظاهر تفننی برای رفع نیاز خود به روش سهل تری که همان مصرف سیگار است، روی می آورد.

بنابراین اعتیاد در قلیان کشی با روی آوردن به استعمال سیگار و اعتیاد به مصرف سیگار نمایان می شود.

در قلیان، نامرغوب بودن تنباکو، درجه حرارت بالا، تولید گاز منواکسید کربن ناشی از سوختن ناقص ذغال آتشدان ،احساس گیجی بعد از مصرف تنباکو که افراد نشانه مرغوب بودن تنباکو می دانند در واقع از گاز منواکسید کربن است، مکش های ریوی عمیق و رطوبت حاصل از آب باعث بروز بیماری های ریوی، سرطان های مختلف از جمله سرطان لب، ریه، معده و مثانه می شود.

تنباکوهای تحت عناوین میوه ای، عطری و اسانس دار نه تنها بی ضرر نیستند بلکه عوارض به مراتب بیشتری نسبت به تنباکوی ساده دارند زیرا مواد آروماتیک ( ترکیبات حلقه ای) موجود در آن ها بر اثر حرارت زیاد خاصیت سرطان زایی و سمی فوق العاده ای پیدا می کنند.

به علاوه مزه و طعم مناسب و سهولت مصرف این گونه تنباکوها نسبت به تنباکوهای معمولی باعث افزایش گرایش بیشتر نوجوانان و جوانان به مصرف و ایجاد وابستگی به آن ها خواهد شد.

مصرف قلیان در اماکن سربسته مثل سفره خانه های سنتی یا قهوه خانه ها عوارض آن را دو چندان می کند و سلامت اطرافیان به ویژه کودکان و نوجوانان را در معرض خطر جدی قرار می دهد.

همچنین استفاده از قلیان به صورت مشترک خطر انتقال بیماری های عفونی را نیز در پی خواهد داشت. ادامه گزارش را در قسمت بعدی خواهید خواند.

منبع: مجله دانستنیها

گردآوری و تنظیم: کارشناس اجتماعی پلیس پایتخت، امراله علیمرادیطبقه بندی: مقاله، 
برچسب ها: قلیان، مضرات، سرطان،  
.: Weblog Themes By Pichak :.


Page Rank Check